UNIT 2B: Discussion Question #1

  • UNIT 2B: Discussion Question #1

    Posted by Justice on November 7, 2020 at 10:44 pm

    Based on Example 1 in the unit video and unit presentation, please answer the questions below.

    1. Does everyone pay the same cost per ounce? How do you know?

    2. Ms. Mohoney’s’s brother takes an extra-long time to create his dish. When he puts it on the scale, it weighs 15 ounces. If everyone pays the same rate in this store, how much will his dish cost? How did you calculate this cost?

    3. What happens if you don’t serve yourself any yogurt or toppings, how much do you pay?

    • This discussion was modified 2 years, 2 months ago by  Justice.
    Justice replied 2 years, 2 months ago 1 Member · 0 Replies
  • 0 Replies

Sorry, there were no replies found.